Την συναίνεση για την υποβολή από την Περιφέρεια της αίτησης για τον χαρακτηρισμό της Ηπείρου ως Πρότυπο Τουριστικό Προορισμό Ολοκληρωμένης Διαχείρισης, στην Διεύθυνση Στρατηγικού Σχεδιασμού του υπουργείου Τουρισμού, παρείχε το Περιφερειακό Συμβούλιο.
Σύμφωνα με την εισήγηση του αντιπεριφερειάρχη τουρισμού Στράτου Ιωάννου ο προορισμός “Ήπειρος” χαρακτηρίζεται από έναν συγκερασμό πλούσιου φυσικού περιβάλλοντος και πολιτιστικής κληρονομιάς βαρύνουσας αξίας, γεγονός που την ανάγει σε προορισμό εμπειρίας τεσσάρων εποχών.